Zaawansowane wyszukiwanie
Rejestracja
Nazwa Użytkownika:

Hasło:

Zaloguj się automatycznie przy następnej wizycie?

» Zapomniałeś hasła
» Rejestracja
 
Losowe zdjęcie

Złotów
Złotów
Komentarze: 0
ryszardgol1


Wioski

(Hits: 531)
Podkategorie
Czapla (8)
Czapla – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Wałcz. Liczba ludności (2011r.) 353. Czapla posiada wydzieloną część wsi Czapla-Młyn. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.
Czechyń (12)
Czechyń – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Wałcz. Liczba ludności (2011r) 122 osoby. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego. Wieś jest miejscem wypoczynku mieszkańców Wałcza i Piły (oddalonych odpowiednio o ok. 14 i ok. 20 kilometrów), położonym na terenie rozległych kompleksów leśnych. W pobliżu wsi znajduje się zespół doliny rzeki Rurzyca (szlak kajakowy), tworzącej ciąg jezior rynnowych połączonych krótkimi odcinkami rzek. We wsi istnieją zarośnięte pozostałości cmentarza ewangelickiego (na zdjęciu zaznaczone strzałką) oraz leśniczówka. W pobliżu wsi znajduje się rezerwat Smolary z położonym na jego terenie Jeziorem Żabim. Czechyń posiada przysiółek Głowaczewo, które wspólnie stanowią sołectwo Czechyń. Rada sołecka może się składać z 3–6 członków.
Wiesiółka (5)
Wiesiółka – wieś w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Wałcz. Wieś królewska Wiesiołka starostwa wałeckiego, pod koniec XVI wieku leżała w powiecie wałeckim województwa poznańskiego. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa pilskiego.
Tarnówka (1)
Tarnówka - bardzo stara osada należąca do klucza krajeńskiego. Najstarsza wzmianka o Tarnówce pochodzi z roku 1538. W 1579 r. otrzymała prawa miejskie, o czym świadczą dokumenty z lat 1609 i 1631 zaczynające się od słów "My Rada i Burmistrz miasta Tarnówki". Od 1631r znowu jest wsią.
Miejscowość Tarnówka - siedziba Gminy jest głównym ośrodkiem życia administracyjnego, kulturalno-oświatowego i usługowo-handlowego.
Mają tutaj swoją siedzibę obiekty użyteczności publicznej: Urząd Gminy, Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Przedszkole, Urząd Poczty, punkt kasowy Spółdzielczego Banku Ludowego w Złotowie.
W Tarnówce zachował się kościół z 1773r. Jest budowlą szachulcową. Wnętrze obiega empora, częściowo zdemontowana. Ołtarz pochodzi z okresu budowy świątyni, wykonany z drewna w stylu barokowym.
W roku 1880 w Tarnówce zostaje zbudowana wytwórnia masy papierowej, a później Fabryka Tektury.
Tarnówka przez 173 lata była pod zaborem pruskim. Powróciła do Polski 2 lutego 1945r., kiedy do niej wkroczyli żołnierze I Armii Wojska Polskiego.

Dobino (11)
Dobino (niem. Breitenstein) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Wałcz. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego. W granicach wsi znajduje się Jezioro Głębokie (występujące też pod nazwami Dobińskie lub Książę) oraz Jezioro Głębokie (Koło gorzelni). Przez wieś biegnie droga lokalna łącząca Skrzatusz ze skrzyżowaniem z drogą krajową nr 10 często używana przez mieszkańców okolicznych miejscowości jako skrót drogi krajowej numer 10 na odcinku Piła – Wałcz. Liczba mieszkańców (2011) wynosiła 434.
Skrzatusz (16)
Skrzatusz (niem. Schrotz) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo. Wieś królewska starostwa wałeckiego, pod koniec XVI wieku leżała w powiecie wałeckim województwa poznańskiego. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego. We wsi znajduje się sanktuarium maryjne z barokowym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zbudowanym w latach 1687–1694 jako wotum za odsiecz wiedeńską. Pierwsze wzmianki o Skrzatuszu pochodzą z roku 1438. Właścicielem wsi był Jan Kostka. W roku 1575 do miejscowego kościoła sprowadzono gotycką figurkę Matki Bożej Bolesnej (piety) z 1. połowy XV wieku. Miejscowość ta stała się miejscem pielgrzymkowym szeroko znanym w całej Wielkopolsce, co doprowadziło do utworzenia 1 stycznia 1658 roku samodzielnej placówki duszpasterskiej. Od 1650 Skrzatusz był rezydencją starostów nowodworskich, bywali tu polscy królowie Jan III Sobieski i Stanisław Leszczyński. Wieś została włączona do Prus w wyniku I rozbioru Rzeczypospolitej w 1772. W 1945 miejscowość ponownie znalazła się w granicach Polski. We wsi jest dwór murowany z połowy XIX w. Liczba ludności (2006) wynosiła 580 osób.
Witankowo (17)
Witankowo (niem. Wittkow) – wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w gminie Wałcz, między Piłą a Wałczem. Przez Witankowo przebiega droga krajowa nr 10. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego. Wieś w średniowieczu była własnością zakonu templariuszy (od 1249), od początku XV wieku własność królewska, 1457 część Witankowa nadana niejakiemu Kukowi z Wałcza za zasługi w wojnie z Krzyżakami. Od roku 1772 Witankowo podobnie jak i reszta powiatu wałeckiego znalazły się na obszarze administracji zaboru pruskiego. Od roku 1918 do lutego 1945 wieś znajdowała się na obszarze Niemiec. Wieś posiada także 2 wydzielone części: Witankowo-Folwark oraz Witankowo-Kolonia. Liczba mieszkańców (2011) to 676.
Nowa Łubianka (12)
Nowa Łubianka – wieś krajeńska w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo.
Rodowód wsi sięga 1827 roku. Wieś powstała w wyniki procesu uwłaszczenia chłopów z części obszaru należącego do folwarku w Starej Łubiance.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Nowa Łubianka to 124.

Zabrodzie (17)
Zabrodzie – wieś krajeńska w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo.
Pierwsze zmianki pojawiają się w dokumentach historycznych od 1660 pod nazwą Garbacz albo Gramacki Most.
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa pilskiego.
Liczba mieszkańców to ok. 30 osób.

Tarnowo (17)
Tarnowo – wieś krajeńska w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo. Wieś królewska należała do starostwa ujskiego, pod koniec XVI wieku leżała w powiecie poznańskim województwa poznańskiego. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa pilskiego. Ludność to ok.170 osób.
Zawada (10)
Zawada – wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo.
Pierwsza zmianka o niej, jeszcze jako o wsi noszącej nazwę Czeladzinowo, pochodzi z 1611 roku. Zawada aż do pierwszego rozbioru Polski (1772 r.) była własnością królów polskich, przynależna do starostwa ujsko – pilskiego.
Chlubą miejscowości jest drewniany kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela pochodzącego z XVII wieku.
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa pilskiego.

Szydłowo (13)
Szydłowo, niem. Groß Wittenberg – wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo, przy trasach drogi wojewódzkiej nr 179 i linii kolejowej nr 403 łączącej Piłę z Wałczem. We wsi znajduje się Posterunek Policji oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Wieś królewska Biała Góra należała do starostwa ujskiego, pod koniec XVI wieku leżała w powiecie poznańskim województwa poznańskiego. Pierwotna nazwa miejscowości brzmiała Białagóra (1585), niem. Wittenberg, ok. 1600 Groß Wittenberg (Klein Wittenberg to Jaraczewo).
Stara Łubianka (32)
Wieś Stara Łubianka położona jest na trasie krajowej Nr10 Bydgoszcz - Szczecin, w odległości 12 km od Piły . Powiat Piła , Gmina Szydłowo . Stara Łubianka istniała przed rokiem 1500 . Długo zwana była "Lubionką" lub "Lebionką" W latach 1641 i 1654 zniszczyły ją pożary .
W 1627 r. zbudowano we wsi browar , przeniesiony po latach do Ujścia w 1886 r. Łubianka liczyła 132 budynki mieszkalne. Dzisiejsza Stara Łubianka to duża miejscowość. Liczy 1300 mieszkańców ma 9 ulic oraz nowe osiedle z blokami.
Pierwszy kościół w Starej Łubiance powstał z fundacji Konstancji (żony króla Zygmunta III) w 1606 r. Obecny , neogotycki budynek wybudowany został w 1855 r. We wsi był jeszcze zbór ewangelicki z XIX wieku, który w latach 60. minionego wieku został przerobiony na dom kultury. W lipcu 1831 roku Prusacy przeprowadzili w miejscowym kościele rewizję, poszukując rzekomo ukrytej broni dla żołnierzy powstania listopadowego.
Ozdobą Starej Łubianki jest dwór z XIX w. który stoi w pięknym parku o powierzchni 2h. Obiekt przeszedł gruntowną renowację w latach 70. minionego wieku. Od tamtego czasu stał się siedzibą Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który swoją działalnością obejmował kiedyś teren całego byłego województwa pilskiego. We wsi zachowało się też kilka chałup szachulcowych.
W Starej Łubiance istnieją dwie szkoły Zespół Szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum) mieszczący się w ładnych nowoczesnych obiektach. Oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Placówka ta jeszcze kilka lat temu nosiła nazwę, Zespół Szkół Ogrodniczych.

Plecemin (16)
Plecemin – wieś w Polsce , położona w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w gminie Tarnówka na dużej polanie leśnej, na skraju Puszczy nad Gwdą. Osada jednoulicowa, w której znajdują się dwa zabytkowe domy mieszkalne z początku XIX wieku. Wieś jest najdalej na południe wysuniętą miejscowością gminy. W centrum można zobaczyć koronę uschniętego dębu, będącego pomnikiem przyrody. Prężnie we wsi funkcjonuje Gospodarstwo Rolno - Szkółkarskie , zajmujące się hodowlą oraz sprzedażą drzewek iglastych Strona Gospodarstwa. Obecnie miejscowość ta zmienia swój charakter z rolniczego na letniskowy.
Ptusza (9)
Miejscowość położona przy drodze krajowej Nr 11 Poznań-Koszalin. Pierwotna nazwa tej miejscowości wywodzi się od pluskotu bystrej rzeki Gwdy. W 1569r. była tutaj kuźnia należąca do starosty z Ujścia. Starosta Stanisław Górka utworzył tu młyn wodny i tartak na rzece Młynówce. W 1880r. zbudowano linie kolejową. W 1898 roku powstała cegielnia, zburzona w 1945r podczas walk o Ptuszę. W okresie międzywojennym zbudowano na Gwdzie zaporę wodną i elektrownię. We wsi znajdował się folwark(obecnie zdewastowany), w pobliżu którego jest park z wieloma interesującymi drzewami: jałowiec wirginijski, limba, wiąz górski. Ptusza w 1945r. była ogniem obrony w Linii Buchera, bronionej przez jedną kompanię Wehrmachtu, której ostrzał zmusił żołnierzy 10 Pułku Piechoty do zaniechania ataku na wprost i obejścia Ptuszy. Żołnierze przeprawili się po lodzie na drugi brzeg Gwdy, około 1,5km na północ i zdobyli wieś 2 lutego 1945r. Obecnie miejscowość nabiera walorów wypoczynkowych. Znajduje się tutaj stacja benzynowa z restauracją oraz zakład mechaniki pojazdowej. Na początku wsi przy drodze krajowej nr 11 była była stacja PKP. Rozładowywane tu były towary do pobliskich wsi. Przy stacji była składnica drewna Lasów Państwowych. Po reformach od 1989 roku które polegały na likwidacji zakładów , stacja PKP została zamknięta(obecnie przystanek osobowy) a składnicę zlikwidowano.
Płytnica (9)
Wieś Płytnica położona jest na trasie krajowej Nr11 Piła - Koszalin , w odległości 21 km od Piły . Powiat Złotowski , Gmina Tarnówka . Wieś położona jest wśród lasów pomiędzy rzekami Gwda i Płytnica . Pierwsze wzmianki o wsi Płytnica pochodzą z 1594 roku.
W pobliżu wsi istniały w wiekach XVI - XVIII dwie osady smolarzy , którzy wypalali drewno na węgiel drzewny i smołę. Płytnica jest wsią letniskową z wieloma domkami dla gości . Przy drodze krajowej,znajduje się Motel pod nazwą "Pstrąg" na dwadzieścia miejsc noclegowych wraz z restauracją .
We wsi jest tylko jeden sklep ale dobrze zaopatrzony. W miejscowości tej znajduje się neogotycki kościół z 1852r. Nieopodal wsi znajduje się stacja kolejowa Płytnica . W pobliżu wsi zlokalizowany jest dwuprzęsłowy kolejowy most dawnej linii Wałcz-Złotów na Gwdzie, którego przyczółek został wysadzony w 1945 r. przez wycofujące się wojska niemieckie oraz częściowo zniszczony przez okolicznych złodziei.

Krępsko (20)
Wieś Krępsko położona jest na trasie Piła - Koszalin w odległości 15 km od Piły jadąc drogą krajową Nr11. Powiat Piła , Gmina Szydłowo . Krępsko znane jest w okolicy, jako znakomita baza wypadowa na szlaki turystyczne - wodne i leśne. Tuż za wsią rozciąga się dolina Rurzycy , wspaniały leśny teren, pełen malowniczych wąwozów i jarów. Obecnie Krępsko liczy sobie 292 mieszkańców. Pierwsza wzmianka o Krępsku pochodzi z 1590 roku, wtedy wieś nosiła nazwę "Krempa".W XVIII i XIX wieku jako pierwszy zakład we wsi była kuźnia lemieszowa .
We wsi istnieje Gospodarstwo Agroturystyczne"Agricola" ze stawami hodowlanymi ryb. W okresie wiosenno-jesiennym jest pełno turystów, a jesienią grzybiarzy, gdyż okoliczne lasy słyną z bogactwa grzybów. Jest jeszcze prywatny dom noclegowy. Od tamtego czasu stał się siedzibą Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który swoją działalnością obejmował kiedyś teren całego byłego województwa pilskiego.
We wsi zachowało się też kilka chałup szachulcowych . W ostatnich latach Krępsko zmieniło swój wygląd.Wyładniały stare budynki i ich otoczenie, pojawiło się sporo nowych. Miejscowość stała się atrakcyjna dla mieszkańców Piły, którzy wykupują tu działki budowlane. W Zakładzie Przerobu Surowców Mineralnych "Minerał" przerabiane są surowce mineralne. Od 2008 roku działa tu Wiejski Ośrodek Edukacji , powstały przy przedsiębiorstwie "Agricola" prowadzące gospodarstwo ekologiczne.

Jaraczewo (7)
Jaraczewo (język niemiecki Klein Wittenberg) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo, przy trasie drogi wojewódzkiej nr 179. Niemiecka nazwa byłą związana z Szydłowem Groß Wittenberg. W latach 1946-1954 siedziba gminy Róża Wielka.
Dobrzyca (13)
Wieś Dobrzyca położona jest na trasie Piła - Szczecinek w odległości 5 km od Piły jadąc drogą krajową Nr11. Powiat Pilski, Gmina Szydłowo. Położona wśród lasów, nad rzekami Gwda oraz jej dopływami Głomią i Piławą.
Miejscowość znana była już w XVI wieku jako należąca do starostwa ujsko-pilskiego. W latach 1909-1911 wzniesiono na rzece Gwda elektrownię o mocy ok. 2 MW, w której zainstalowano trzy hydrozespoły z turbinami typu Francisa.
Dobrzyca to pięknie położona osada leśna, szczególnie upodobali sobie ją mieszkańcy Piły.
Ulica Baśniowa przypomina podmiejską dzielnicę. Wśród iglastych drzew stoją okazałe domy, otoczone zadbanymi ogrodami.
Największy rozkwit wsi to lata 80... dzięki Lasom Państwowym, które wybudowały kilka bloków mieszkalnych dla pracowników.
Mieszka tu obecnie 460 mieszkańców a na początku lat 80.. zaledwie 100.Znaleziono zdjęć: 0 Bild(er) na 0 stronie(ach). Wyświetlone zdjęcia: Bild 0 do 0.

Brak zdjęć w tej kategorii.
Obrazy na stronie: 

 

RSS Feed: Wioski (Nowe zdjęcia)