Zaawansowane wyszukiwanie
Rejestracja
Nazwa Użytkownika:

Hasło:

Zaloguj się automatycznie przy następnej wizycie?

» Zapomniałeś hasła
» Rejestracja
 
Losowe zdjęcie

Wieś Tarnówka
Wieś Tarnówka
Komentarze: 0
ryszardgol1


Rezerawaty przyrody

(Hits: 428)
Podkategorie
Rezerwat Diabli Skok (3)
Rezerwat przyrody Diabli Skok – leśny rezerwat przyrody położony w gminie Jastrowie, powiecie złotowskim (województwo wielkopolskie).
Powierzchnia: 20,97 ha (akt powołujący podawał 11,62 ha, w 2003 roku rezerwat został powiększony). Wokół rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 37,27 ha.
Rezerwat został utworzony w 1961 roku w celu ochrony starodrzewu bukowego i mieszanego na stromych zboczach wąwozu oraz licznych źródeł z charakterystyczną florą mchów i wątrobowców. Jako cel ochrony podaje się obecnie „zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych kompleksu ekosystemów leśnych, szuwarowych i źródliskowych, wykształconych na stokach wzniesień morenowych oraz na przyległym do nich brzegu jeziora Krąpsko Małe.
Rezerwat obejmuje głęboki jar, w którym panuje mikroklimat pozwalający na rozwój roślinności charakterystycznej dla obszarów górskich, niespotykanej w północnej Polsce. Na stromych zboczach znajdują się liczne źródła, które dają początek rzece Rurzycy i jeziorom, przez które przepływa.
Florę rezerwatu reprezentuje 285 gatunków, w tym wiele gatunków chronionych. Występuje tu m.in. wawrzynek wilczełyko, wiciokrzew pomorski, porzeczka czarna, przylaszczka pospolita, konwalia majowa, grzybienie białe, grążel żółty, a także przetacznik górski i niezapominajka leśna. Licznie występują tu grzyby, m.in. soplówka bukowa, szmaciak gałęzisty, monetka bukowa.
Przez teren rezerwatu i wokół niego przebiega szlak pieszy.
Rezerwat „Diabli Skok” leży w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierze Wałeckie i Dolina Gwdy[5]. Od południowego wschodu graniczy z rezerwatem Wielkopolska Dolina Rurzycy.

Rezerwat Wielkopolska Dolina Rurzycy (4)
Rezerwat Wielkopolska Dolina Rurzycy
Utworzono w 2008 roku. Wraz z rezerwatami Dolina Rurzycy, Diabli Skok i Smolary tworzy on kompleks rezerwatów chroniących unikalną przyrodę krajobraz rzeki Rurzycy.
Rezerwat przyrody „Wielkopolska Dolina Rurzycy" jest uzupełnieniem istniejącego od 2005 roku w województwie zachodniopomorskim rezerwatu „Dolina Rurzycy" . Utworzony został na mocy Rozporządzenia nr 30/08 Wojewody Wielkopolskiego z dnia 7.11.2008 r. W zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Jastrowie zajmuje obszar 435,40 ha, wraz z jeziorami, które nie są administrowane przez Lasy Państwowe. Powierzchnia rezerwatu w nadleśnictwie wynosi 309,88ha.
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie istniejących walorów krajobrazowych rzeki wraz z jeziorami rynnowymi, roślinnością źródliskową, torfowiskową oraz rosnącym na zboczach lasami. Są to obszary cenne przyrodniczo, występuje tu wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Rezerwat Smolary (2)
Powierzchnia wynosi 143,20 ha (akt powołujący podawał 143,11 ha). Rezerwat został utworzony w 1990 w celu ochrony zbiorowisk roślinnych z rzadkimi gatunkami mszaków oraz ekosystemu bagienno-wodnego. Samo torfowisko bezdrzewne, trudno dostępne. W jego centrum silnie zarastające jezioro Żabie, zwane też Smolary lub Oleśnica. W otoczeniu torfowiska lasy przede wszystkim sosnowe z domieszką olszy. Na terenie rezerwatu zarejestrowano: 58 gatunków mszaków, 4 paprotniki i 96 roślin nasiennych. 16 mchów torfowców stanowi połowę tego taksonu dla Polski. Występuje tutaj rosiczka okrągłolistna, grążel żółty i grzybienie białe. Ze zwierząt spotykano żurawie i czajki.
Obszar rezerwatu podlega ochronie czynnej.
Dostęp
Szlakiem niebieskim ze stacji kolejowej w Płytnicy, po dawnej linii kolejowej Płytnica – Wałcz. Szlak jest dostępny dla rowerów.Znaleziono zdjęć: 0 Bild(er) na 0 stronie(ach). Wyświetlone zdjęcia: Bild 0 do 0.

Brak zdjęć w tej kategorii.
Obrazy na stronie: 

 

RSS Feed: Rezerawaty przyrody (Nowe zdjęcia)