Zaawansowane wyszukiwanie
Rejestracja
Nazwa Użytkownika:

Hasło:

Zaloguj się automatycznie przy następnej wizycie?

» Zapomniałeś hasła
» Rejestracja
 
Losowe zdjęcie

Dobrzyca
Dobrzyca
Komentarze: 0
ryszardgol1


Rezerwat Diabli Skok

Rezerwat przyrody Diabli Skok – leśny rezerwat przyrody położony w gminie Jastrowie, powiecie złotowskim (województwo wielkopolskie).
Powierzchnia: 20,97 ha (akt powołujący podawał 11,62 ha, w 2003 roku rezerwat został powiększony). Wokół rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 37,27 ha.
Rezerwat został utworzony w 1961 roku w celu ochrony starodrzewu bukowego i mieszanego na stromych zboczach wąwozu oraz licznych źródeł z charakterystyczną florą mchów i wątrobowców. Jako cel ochrony podaje się obecnie „zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych kompleksu ekosystemów leśnych, szuwarowych i źródliskowych, wykształconych na stokach wzniesień morenowych oraz na przyległym do nich brzegu jeziora Krąpsko Małe.
Rezerwat obejmuje głęboki jar, w którym panuje mikroklimat pozwalający na rozwój roślinności charakterystycznej dla obszarów górskich, niespotykanej w północnej Polsce. Na stromych zboczach znajdują się liczne źródła, które dają początek rzece Rurzycy i jeziorom, przez które przepływa.
Florę rezerwatu reprezentuje 285 gatunków, w tym wiele gatunków chronionych. Występuje tu m.in. wawrzynek wilczełyko, wiciokrzew pomorski, porzeczka czarna, przylaszczka pospolita, konwalia majowa, grzybienie białe, grążel żółty, a także przetacznik górski i niezapominajka leśna. Licznie występują tu grzyby, m.in. soplówka bukowa, szmaciak gałęzisty, monetka bukowa.
Przez teren rezerwatu i wokół niego przebiega szlak pieszy.
Rezerwat „Diabli Skok” leży w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierze Wałeckie i Dolina Gwdy[5]. Od południowego wschodu graniczy z rezerwatem Wielkopolska Dolina Rurzycy. (Hits: 415)

Znaleziono zdjęć: 3 Bild(er) na 1 stronie(ach). Wyświetlone zdjęcia: Bild 1 do 3.

Rezerwat Diabli Skok
Rezerwat Diabli Skok (ryszardgol1)
Rezerwat Diabli Skok
Komentarze: 0
Rezerwat Diabli Skok
Rezerwat Diabli Skok (ryszardgol1)
Rezerwat Diabli Skok
Komentarze: 0
Rezerwat Diabli Skok
Rezerwat Diabli Skok (ryszardgol1)
Rezerwat Diabli Skok
Komentarze: 0Obrazy na stronie: 

 

RSS Feed: Rezerwat Diabli Skok (Nowe zdjęcia)